OBWIESZCZENIE
o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko
Na podstawie art. 48 ust. 1, ust. 4 pkt 1 i ust. 7 w związku z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 283 ze zm.), podaje się do publicznej wiadomości informację o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmiany Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Obrowo.
Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 2 oraz art. 58 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, Wójt Gminy Obrowo wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy z wnioskiem o uzgodnienie możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu zmiany Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Obrowo.
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy w piśmie znak: NNZ.9022.1.420.2020 z dnia 04.11.2020r. zajął stanowisko, iż przedmiotowa zmiana nie wymaga opinii organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej dotyczącej możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, gdyż nie wyznacza ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pismem znak: WOO.410.319.2020.MD1.2 z dnia 06.11.2020r. również stwierdził, iż projekt zmiany Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla GminyxObrowo nie wyznacza ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znaczaco oddziaływać na środowisko, a tym samym nie wymaga przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Biorąc pod uwagę powyższe stanowiska oraz fakt, że realizacja postanowień ww. zmiany Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Obrowo nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko przy uwzględnieniu uwarunkowań określonych w art. 49 cytowanej ustawy, odstąpiono od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Niniejsze obwieszczenie zostaje podane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Obrowo oraz na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu.
UZASADNIENIE
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Obrowo to strategiczny dokument, którego celem jest określenie wizji rozwoju Gminy w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, jedynie na terenie, na którym będą realizowane lokalne działania przewidziane planem. Działania w Planie określone zostały ogólnie, a ich realizacja będzie skutkowała zmianą struktury użycia nośników energetycznych, zmniejszeniem zużycia energii, stopniowym obniżaniem emisji gazów cieplarnianych, poprzez sukcesywną wymianę węglowych źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz zwiększeniem udziału energii odnawialnej, poprawę efektywności energetycznej obiektów poprzez ich termomodernizację oraz modernizację oświetlenia ulic, poprawę stanu dróg. Dzięki realizacji założeń Planu Gospodarki Niskoemisyjnej uzyska się czystsze powietrze. Osiągnięte zostaną także cele ekonomiczne, oszczędności pośrednie i bezpośrednie z tytułu zmniejszenia zużycia mediów, pozyskania dotacji. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej obejmuje działania mające na celu osiągnięcie założeń wskazanych w pakiecie klimatyczno – energetycznym: modernizacja oświetlenia ulic, montaż instalacji OZE w budynkach, budowa ścieżek rowerowych, wymiana oświetlenia na energooszczędne,xprzebudowacdrógbgminnych, modernizacja infrastruktury wodno – kanalizacyjnej, zielone zamówienia publiczne, a także działania edukacyjno – informacyjne. Plan nie wyznacza ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Wobec charakteru planowanych działań proekologicznych, realizacja założeń Planu mająca na celu ogólną, długofalową i docelową poprawę powietrza atmosferycznego na obszarze Gminy, nie powinna wiązać się z możliwością wystąpienia trwałych zagrożeń dla zdrowia i środowiska. Biorąc pod uwagę uwarunkowania wynikające z art. 49 ww. ustawy, a także to, że ustalenia dokumentu dotyczą jednej gminy i Plan nie wyznacza ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, a wskazane przedsięwzięcia i kierunki strategicznego rozwoju mają m.in. na celu zapewnienie redukcji CO2 na terenie Gminy, uznano, że przewidziane w programie działania nie spowodują zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia ludzi, zatem przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko nie jest konieczne. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej został zatwierdzony uchwałą Rady Gminy Obrowo XVIII/118/2016 z dnia 24 czerwca 2016r. w sprawie przyjęcia do realizacji „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Obrowo". Zmiana polega na wprowadzeniu nowego zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków - termomodernizacja budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrzejewice w miejscowości Głogowo. Pozostałe zapisy Planu pozostają bez zmian.
Wójt Gminy Obrowo
/-/ mgr Andrzej Wieczyński